کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

نشست پنج‌جانبه مبارزه با تروریسم در کابل

کابل میزبان نشست امنیتی پنج‌جانبه

24 بهمن 1396 ساعت 13:19

با پیچیده‌تر شدن اوضاع افغانستان، فرماندهان نظامی آمریکا در تلاشی دیگر برای شکستن بن‌بست امنیتی افغانستان در صدد برگزاری نشست مبارزه با تروریسم با حضور پاکستان و دو کشور آسیای مرکزی هستند.


ایران شرقی/

روسای ستاد ارتش قزاقستان و ازبکستان روز دوشنبه 23 بهمن وارد کابل شده و با اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان دیدار کردند. از سوی دیگر قمر جاوید باجوا رئیس ستاد ارتش پاکستان نیز صبح امروز وارد کابل شد. 
هدف از سفر این سه مقام نظامی قراقستان، ازبکستان و پاکستان به کابل شرکت در نشست مبارزه با تروریسم بیان شده است.

رییس فرمانده ارتش آمریکا و فرمانده ماموریت حمایت قاطع در افغانستان نیز قرار است در این نشست امنیتی شرکت کنند و به گفته دولت وزیری، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، این نشست از سوی فرماندهی مرکزی آمریکا در کابل برگزار می‌شود. سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته است که جلسه دو روزه روسای ستاد ارتش کشورهای پاکستان، افغانستان، ازبکستان، قزاقستان و فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، راه‌های مبارزه مشترک با تروریسم و مواد مخدر را بررسی خواهند کرد.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که افغانستان در ماه‌های اخیر آماج حملات گسترده و خونینی از سوی مخالفان مسلح دولت این کشور بوده است و کابل پس از تمامی این حملات، اسلام آباد را متهم به حمایت از مخالفان مسلح کرده است.

درباره چرایی حضور روسای ستاد ارتش کشورهای قزاقستان و ازبکستان در این نشست، مقامات کابل توضیحی ارائه نشده است اما در دو سال گذشته کابل روابط سیاسی و اقتصادی خود با کشورهای حوزه آسیای مرکزی را گسترش داده است. ورود این کشورها به فاز امنیتی، مرحله دیگری از تلاش کابل برای گسترش تعامل با کشورهای آسیای مرکزی می‌باشد. حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهور افغانستان که در تاشکند به سر می‌برد، راه‌های مبارزه با تروریسم و ارتقای همکاری‌های امنیتی را با مقامات ازبک به بررسی گرفته است و قرار است امروز نشست امنیتی کابل-تاشکند در ازبکستان برگزار شود.

کشورهای آسیای مرکزی بازیگران جدیدی در عرصه افغانستان نیستند اما همواره نقش این کشورها حاشیه‌ای بوده است. به نظر می‌رسد در پرتو تعاملات اقتصادی، سیاسی و امنیتی که بیشتر از سوی کابل پیگیری می‌شود، این نقش حاشیه‌ای در حال پررنگ شدن است.
انتهای پیام/


کد مطلب: 1242

آدرس مطلب :
http://www.iess.ir/fa/event/1242/

موسسه مطالعات راهبردي شرق
  http://www.iess.ir