کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

ترک نشست «ورشو» توسط نمایندگان دولت تاجیکستان

21 شهريور 1396 ساعت 15:29

هیئت دولتی تاجیکستان پس از شرکت در افتتاحیه نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در «ورشو» لهستان، به دلیل حضور مخالفان دولت این نشست را ترک کرد و دیگر در نشست‌های حاشیه‌ای این سازمان شرکت نخواهد کرد.


ایران شرقی/ نشست نوبتی سازمان امنیت و همکاری اروپا روز گذشته در «ورشو» لهستان آغاز به کار کرد. این در حالی است که طی روزهای گذشته، موضوع برگزاری این نشست و شرکت نمایندگانی از مخالفان حکومت تاجیکستان در این نشست موضوع مناقشه این کشور با سازمان امنیت و همکاری اروپا بود.
در این نشست که به بررسی وضعیت حقوق بشر در 57 کشور عضو این سازمان اختصاص داده شده است، نمایندگان دولت تاجیکستان نیز حضور داشتند.
اما در حاشیه این نشست تعداد زیادی از مخالفان دولت تاجیکستان مقابل ساختمان محل برگزاری نشست‌های حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا دست به اعتراض زدند تا توجه جامعه جهانی را به اوضاع حقوق بشر در این کشور جلب کنند.
پس از برگزاری این تجمع اعتراضی هیئت نمایندگان دولت تاجیکستان در اعتراض به برگزاری این نشست تصمیم گرفتند تا در نشست مربوط به وضع حقوق بشر و زندانی‌های سیاسی که در جلسه حاشیه ای سازمان دیدبان حقوق بشر در ورشو بررسی می‌شود، شرکت نکنند.
بر اساس گزارش‌ها، هیئت تاجیکستان پس از شرکت در افتتاحیه این اجلاس، این نشست را ترک کرد و دیگر در نشست‌های حاشیه‌ای این سازمان شرکت نخواهد کرد.
گفته می‌شود تنها «رجب ماه حبیب الله زاده» مسئول سازمان دولتی دفاع ازحقوق کودکان تاجیکستان در نشست بررسی وضع حقوق کودکان در این کشور در ورشو حضور خواهد داشت.
مقامات هیئت رئیسه این نشست از عدم حضور نمایندگان حکومت تاجیکستان در زمان بررسی وضع حقوق بشر در این کشور ابراز تاسف کرده و اعلام کردند که با مشارکت نمایندگان احزاب، سازمان‌ها و تشکل‌های سیاسی و مدنی مخالف حکومت تاجیکستان این نشست‌ها را ادامه خواهند داد.
شایان ذکر است طبق اعلام برگزارکنندگان، بررسی مشکلات حقوق بشر در تاجیکستان در یک سال اخیر جزء برنامه‌های این نشست عنوان شده است.
نشست سالانه سازمان امنیت و همکاری اروپا به بررسی وضع حقوق بشر در کشورهای عضو این سازمان اختصاص یافته و این نشست از 11 الی 22 سپتامبر سال جاری ادامه خواهد داشت.
گفتنی است که خبرگزاری دولتی «خاور» تاجیکستان در آستانه این نشست از احتمال تعطیلی کامل دفتر این سازمان در «دوشنبه» خبر داد. طبق اعلام این منبع در صورتی که اعضای حزب نهضت اسلامی تاجیکستان در نشست این سازمان در ورشو حضور داشته و یا این که «محی الدین کبیری» رئیس این حزب در این سازمان سخنرانی داشته باشد به طور صدرصد دفتر سازمان همکاری اروپا در این کشور تعطیل خواهد شد.
این اقدام نمایندگان تاجیک در حالی است که سال گذشته مقامات تاجیکستان نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا در رابطه به وضع حقوق بشر در ورشو را به دلیل شرکت مخالفان تاجیک پس از یک روز بحث و بررسی ترک کردند و سال جاری نیز خبرگزاری رسمی «خاور» قبل از برگزاری این جلسات گفته بود که در صورت حضور مخالفان تاجیک در این نشست دفتر نمایندگی سازمان امنیت و همکاری اروپا در دوشنبه تعطیل خواهد شد.
 


کد مطلب: 865

آدرس مطلب :
http://www.iess.ir/fa/event/865/

موسسه مطالعات راهبردي شرق
  http://www.iess.ir