کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

مذاکرات صلح افغانستان

آغاز مذاکره هئیت طالبان قطری با مقامات پاکستانی

28 دی 1396 ساعت 11:19

در حالی که سومین دور مذاکرات نمایندگانی از طالبان و دولت افغانستان در ترکیه به اتمام رسید و سخنگوی طالبان این مذاکرات را جعلی خواند، هیئتی از دفتر سیاسی طالبان در قطر به منظور مذاکره با مقامات پاکستانی وارد اسلام‌آباد شده است.


ایران شرقی/
هیئت سه نفری طالبان از دفتر سیاسی این گروه در قطر به منظور گفتگو با مقامات پاکستانی وارد اسلام آباد شده است. سرپرستی این گروه را «شهاب الدین دلاور» یکی از اعضای برجسته دفتر طالبان قطر به عهده دارد. «اکسپرس تریبون» پاکستان هدف از این سفر را «شرکت در مذاکرات صلح» اعلام کرده است.
با این حال «ذبیح الله مجاهد» سخنگوی طالبان افغانستان از حضور نمایندگان این گروه در پاکستان اظهار بی‌اطلاعی کرده و افزوده است که در حال حاضر نمی‌تواند حضور نمایندگان طالبان در پاکستان را تأیید کند.

سفر نمایندگان طالبان از قطر به اسلام آباد به منظور مذاکره با مقامات پاکستانی در حالی انجام می‌شود که مذاکرات دیگری در ترکیه به تازگی برگزار شد. در این مذاکرات «همایون جریر» و «عباس بصیر» که هر دو مشاور رئیس جمهور افغانستان هستند با پنج نماینده طالبان گفتگو کردند. بر اساس خبرهای منتشر شده به نقل از جریر، این سومین دور این گفتگوها بوده است. نمایندگان طالبان در نشست ترکیه، «ملا عبدالرئوف» و «ملا عبدالحلیم» ذکر شده اند که به نظر می‌رسد از شاخه انشعابی طالبان «ملا رسول» باشند. به همین دلیل «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان در قبال مذاکرات ترکیه موضع سختی گرفت و آن را «جعلی» و «دسیسه استخباراتی» خواند.
در تقسیم وظایف ساختاری طالبان افغانستان، مسئولیت مذاکره این گروه با طرف‌های دیگر به عهده دفتر سیاسی این گروه در قطر است و به همین دلیل مذاکرات اسلام آباد را باید به طالبان شاخه «ملا هبت‌الله» نسبت داد.

هر دو شاخه طالبان در حال انجام مذاکراتی هستند؛ مذاکرات آنکارا که با وساطت حزب اسلامی حکمتیار و دولت ترکیه سومین دور آن برگزار شده است، از دید مقامات کابل چشم انداز روشنی دارد اما مذاکرات اسلام آباد که تحت مدیریت پاکستان قرار خواهد داشت و شاخه اصلی طالبان به رهبری ملا هبت‌الله طرف اصلی مذاکره است، مبهم است و ممکن است به سرنوشت مذاکرات قبلی دچار گردد. در طول سال‌های گذشته تمامی تلاش‌ها برای مذاکرات صلح بین طالبان و دولت افغانستان به شکست انجامیده است و حتی میانجیگری برخی کشورها نیز در این زمینه بی‌ثمر بوده است. دولت افغانستان در این زمینه پاکستان را مقصر قلمداد می‌کند و به همین منظور در تلاش است تا از اهرم فشارهای بین‌المللی برای متقاعد ساختن پاکستان استفاده کند.
انتهای پیام/
 


کد مطلب: 1194

آدرس مطلب :
https://www.iess.ir/fa/event/1194/

موسسه مطالعات راهبردي شرق
  https://www.iess.ir