کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

پس از اعلام حمایت سیاسی چین از «تاپی» صورت گرفت

اختصاص کمک مالی عربستان برای اجرای پروژه تاپی

30 دی 1396 ساعت 16:08

کمتر از دو هفته مانده به مراسم کلنگ زنی بخش افغانستانی خط لوله گاز تاپی، و پس از اعلام حمایت چین از اجرای این خط لوله، عربستان نیز با اختصاص وام به منظور تسریع در اجرای خط لوله انتقال گاز تاپی از ترکمنستان به افغانستان و پاکستان موافقت کرد.


ایران شرقی/

پس از اعلام دوماه پیش شرکت ملی نفت و گاز چین در خصوص آمادگی برای اجرای خط لوله گاز تاپی ترکمنستان-افغانستان و پاکستان، صبح امروز بردی محمداف رئیس جمهوری ترکمنستان از موافقت عربستان با اختصاص وام این کشور برای تسریع در اجرای این پروژه خبر داد.

خبرگزاری دولتی ترکمنستان به میزان و مبلغ وام عربستان به دولت ترکمنستان اشاره ای نکرده است.

اختصاص کمک عربستان به خط لوله تاپی در حالی صورت میگیرد که 12 روز دیگر قرار است، مراسم کلنگ زنی اجرای تاپی در خاک افغانستان نیز با حضور مقامات عالیرتبه 3 کشور ذینفع برگزار شود.

رئیس جمهور ترکمنستان در این زمینه اعلام کرد که قرار است در حاشیه مراسم مذکور همزمان کلنگ زنی اجرای قسمت افغانستانی خط لوله گاز «تاپی»، خط انتقال برق «ترکمنستان-افغاستنان-پاکستان»، طرح خط فیبر نوری منطقه‌ای نیز راه اندازی خط راه آهن «سرحدآباد» -«تورغوندی» که توسط نیروهای ترکمنستان بازسازی شده است، در نیم دوم فوریه سال جدید میلادی (2018) طی مراسم باشکوه رسمی برگزار خواهد شد.

در تاریخ 13 دسامبر سال 2015  میلادی در حومه شهر «مرو» در جنوب ترکمنستان مراسم کلنگ زنی خط لوله گاز تاپی با حضور رئیس جمهور ترکمنستان، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان، «نواز شریف» نخست وزیر سابق پاکستان و «حمید انصاری» معاون رئیس جمهوری هند طی مراسمی برگزار شد.

طول خط لوله گاز تاپی 1814 کیلومتر بوده و 214 کیلومتر آن از خاک ترکمنستان، 774 کیلومتر آن از خاک افغانستان، 826 کیلومتر آن از خاک پاکستان تا مرزهای کشور هند عبور خواهد کرد.

ظرفیت انتقال این خط سالانه 33 میلیارد متر مکعب برآورد شده و قرار است تا سال 2019 میلادی به طور کامل به بهره‌برداری رسد.

از سوی دیگر چهار کشور حاضر در این پروژه چندی پیش به توافق رسیدند که شرکت ملی گاز «ترکمن گاز» رهبری یک کنسرسیوم را برای هدایت این پروژه ١٠ میلیارد دلاری بر عهده گیرد، البته  تعدادی شریکان تجاری خارجی نیز قرار است در این طرح شرکت داشته باشند.

این تصمیم در جلسه ویژه کمیته رهبری خط لوله گاز تاپی که در تابستان سال 2015  در عشق‌آباد برگزار شد‏، اتخاذ شده ‏است.

شرکت ملی گاز ترکمنستان که به عنوان رهبر کنسرسیوم تاپی انتخاب شده است قرار است  امور مدیریت  ساخت و ساز، تامین مالی، مالکیت و بهره‏برداری از خط لوله گاز تاپی را بر عهده خواهد داشت.

با تکمیل این پروژه که نهادهای مالی و محافل سرمایه‌گذاری ژاپنی و نیز بانک توسعه آسیا اظهار علاقه مندی کرده‌‏اند، افغانستان سالانه صدها میلیون دلار از این طریق بدست خواهد آورد. خط لوله گاز تاپی مورد حمایت آمریکا نیز قرار می گیرد.

تاپی از در افغانستان از ولایت‌های هرات و فراه در غرب افغانستان و هلمند و قندهار در جنوب کشور می‌گذرد.  گفته شده است،حکومت افغانستان برای تامین امنیت آن یک واحد ویژه‌ی هفت هزار نفری را ایجاد می‌کند.

بنابر برخی آمارهای اعلام شده از سوی دولت افغانستان، جدای از درآمد سالانه‌ی ۵۰۰ میلیون دلاری حق انتقال، این پروژه برای ۱۲ هزار نفر اشتغال زایی خواهد کرد. همچنین، در ده سال اول، سالانه‌ ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز برای رفع نیازهای مناطق مختلف این کشور فراهم می‌شود که این رقم در ۱۰ سال دوم و سوم، دو تا سه برابر افزایش می‌یابد.


کد مطلب: 1197

آدرس مطلب :
https://www.iess.ir/fa/event/1197/

موسسه مطالعات راهبردي شرق
  https://www.iess.ir