کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

طالبان و هاموی

تغییر تاکتیک رزمی طالبان

30 آبان 1396 ساعت 15:09

تغییر تاکتیک نظامی طالبان در صحنه‌های نبرد افغانستان در طول یک دهه گذشته به خوبی مشهود است. این گروه در شرایط و اوضاع خاص با تغییر تاکتیک، ضمن حفظ بقای خود، تلاش کرده است صحنه نبرد را واگذار نکند. استفاده چشمگیر این گروه در دو ماهه اخیر از خودروهای نظامی پر قدرت هاموی به ویژه در عملیات‌های انتحاری حائز اهمیت است.


ایران شرقی/

محمد مرادی*
وزارت دفاع افغانستان از واگذاری ۴۹۵ دستگاه خودرو هاموی توسط آمریکا به ارتش افغانستان خبر داد. آمریکا در سال‌های 2010 و در راستای تجهیز ارتش افغانستان، متعهد شد که شش هزار دستگاه هاموی در اختیار این نیروها قرار دهد که تاکنون 4645 دستگاه از این نوع خودرو وارد افغانستان شده و در اختیار این نیروها قرار گرفته است.

با نگاهی به روش‌های تهاجمی طالبان در یک دهه گذشته، چهار نوع تاکتیک این گروه را می‌توان برشمرد. نخست حملات دسته جمعی این گروه در سال‌های اولیه شورش بود که به دلیل هدف قرار گرفتن توسط نیروی هوایی آیساف / ناتو به زودی این تاکتیک را کنار گذاشتند.  آنچه جایگزین حملات دسته جمعی شد، حملات انتحاری بود. تاکتیک‌های دیگری این گروه حملات انتحاری گروهی بود که تا کنون ادامه دارد. استراتژی باراک اوباما مبنی بر عدم نبرد نظامیان خارجی با طالبان سبب شد از 2014 طالبان بار دیگر حملات گروهی خود را آغاز کنند که چشمگیرترین آنها تصرف دو بار شهر مهم قندوز بود. اما تغییرات در استراتژی جدید آمریکا و ورود پهپادهای ناتو در آسمان افغانستان سبب شد تا این تاکتیک بار دیگر کنار گذاشته شود. یکی از جدید تاکتیک‌های نبرد طالبان، استفاده از خودروهای هاموی در حملات این گروه است.

با توجه به قابلیت‌ها و فراوانی هاموی در افغانستان، طالبان از سه سال بدین‌سو، مجذوب هاموی شده تا با این وسیله، به اهداف خود که ضربه ضردن به نیروهای نظامی افغانستان است، برسند. در سال 2015 هنگام تصرف شهر قندوز، علاوه بر مقادیری سلاح‌های سنگین و سبک، بیش از 500 دستگاه انواع تانک و خودرو به دست آوردند که بخشی از این وسائط، از نوع هاموی بود. از آنجا که برای طالبان اداره کردن و مدیریت خودروهای سنگین مثل هاموی به خاطر نگهداری و هزینه سوخت آن کار دشواری است، مدتی است که طالبان با استفاده از هاموی، دست به حملات انتحاری می‌زنند.

اغفال دشمن و ورود هاموی توسط عامل انتحاری به منطقه عملیاتی، مصون رسیدن عامل انتحاری و هاموی تا نزدیکی هدف و کوبیدن هاموی به هدف و تخریب گسترده محل اصابت به خاطر وزن سنگین خودرو و مواد انفجاری تعبیه شده در آن، از مزیت‌های هاموی برای استفاده از حملات انتحاری است.

این گروه در 21 اکتبر سال گذشته، برای نخستین بار در حمله انتحاری به فرماندهی پلیس منطقه ناوه ولایت هلمند، از خودروی هاموی استفاده کرد. این حمله انتحاری از طریق پهپاد نیز فیلم‌برداری شد که بازتاب گسترده داشت. پس‌از این حادثه، حملات دیگری نیز توسط هاموی در هلمند انجام شد که تلفات سنگینی وارد کرد. اوج استفاده از هاموی برای حملات انتحاری، در یک ماه اخیر است. حمله به پایگاه نظامی در منطقه «میوند» ولایت قندهار، حمله به مرکز منطقه «اندر» ولایت غزنی و حمله به فرماندهی و آکادمی پلیس در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا، از مهم‌ترین حملات انتحاری در یک ماه گذشته می‌باشند که با هاموی انجام شده است.

درباره هاموی
هاموی یک خودرو نظامی چهار چرخ با موتور دیزلی است که شرکت جنرال موتورز برای ارتش آمریکا طراحی و تولید کرد. این خودرو از سال ۱۹۸۵ وارد ارتش آمریکا شد و در سال‌های بعد، ارتش‌های ده‌ها کشور دیگر نیز از آن استفاده کردند. این خودرو که بیش از 200 هزار دالر ارزش دارد، برای حرکت در هر نوع جاده و شرایط اقلیمی طراحی شده و قدرت تحرک مناسبی در خارج از جاده دارد. آمریکا برای اولین بار، ساخت 55 هزار دستگاه هاموی را برای ارتش خود سفارش داد. پس‌ از آن که این خودروها در هنگام مأموریت موفق عمل کردند، تعداد آن‌ها در سال 2010، به 100 هزار دستگاه افزایش یافت. در زمان حضور ارتش آمریکا در عراق، 10 هزار دستگاه از این خودروها در اختیار نظامیان آمریکایی در عراق قرار داشت و در زمان خروج این نظامیان از عراق، بیشتر هاموی‌ها به دولت عراق واگذار شدد. سه سال پیش هنگامی که موصل به دست داعش افتاد، صدها خودروی هاموی در اختیار این گروه قرار گرفت.
انتهای مطلب/

* مترجم زبان پشتو و نویسنده


کد مطلب: 1062

آدرس مطلب :
https://www.iess.ir/fa/note/1062/

موسسه مطالعات راهبردي شرق
  https://www.iess.ir