کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

احتمال سرایت و نفوذ جریان افراط در آسیای مرکزی

تهاجم طالبان پشت مرزهای «ترکمنستان»

rferl , 17 خرداد 1395 ساعت 9:32

مترجم : موسسه مطالعات راهبردی شرق، سعیده مه‌پیکر

سه سال پیش، شمال افغانستان یک بخش نسبتا صلح‌آمیز این کشور بود و برای دولت‌های کشورهای آسیای مرکزی که از بی‌ثباتی همسایگان خود در نتیجه مشکلات افغانستان هراس داشتند، وضعیت مطلوبی محسوب می‌شد. اما امسال، در تمام هشت ولایت افغانستان که هم‌مرز با آسیای مرکزی است درگیری وجود دارد.


ایران شرقی/
همچنان، تهاجم بهاری طالبان در شمال افغانستان در حال انجام است. سه سال پیش، شمال افغانستان یک بخش نسبتا صلح‌آمیز این کشور بود و برای دولت‌های کشورهای آسیای مرکزی که از بی‌ثباتی همسایگان خود در نتیجه مشکلات افغانستان هراس داشتند، وضعیت مطلوبی محسوب می‌شد.
امسال، در تمام هشت ولایت افغانستان که هم‌مرز با آسیای مرکزی است درگیری وجود دارد. نزدیک به دو دهه است که چنین خشونت‌های گسترده‌ای در مرز جنوبی آسیای مرکزی در جریان می‌باشد.
در همین حال، سرویس ترکمن رادیو آزاد اروپا/رادیو آزادی که به نام محلی «آزاتلیک» شناخته شده است، برای بررسی موقعیت این منطقه با مقامات ولایت فاریاب، یکی از ولایت‌های افغانستان که هم مرز با ترکمنستان می‌باشد گفتگو نموده است. سرهنگ «رضا رضایی» سخنگوی تیپ 209 ارتش ملی افغانستان که در شمال این کشور مستقر است در این گفتگو اظهار داشت: از روز یکم ژوئن که درگیری سنگینی در منطقه «غورماچ» جریان دارد، چندین شبه‌نظامی کشته شده و نیروهای امنیتی نیز تا به حال تلفات زیادی داشته‌اند. ولسوالی‌های قیصر، دولت آباد و خواجه سبز پوش نیز مورد حمله قرار گرفته و بزرگراه اندخوی-میمنه بسته شده است.
این در حالی است که ولسوالی‌های «غورماچ» و «دولت آباد» هم مرز با ترکمنستان است. اندخوی جایی است که برنامه‌ریزی شده راه آهن ترکمنستان-افغانستان-تاجیکستان در آن واقع شود و از طریق ترکمنستان وارد افغانستان شود. در این راستا، رضایی بیان کرد: پست امنیتی در خواجه سبز پوش که دو روستا در منطقه دارد مورد حمله شبه‌نظامیان قرار گرفته است. هجده روستا در ولسوالی «قیصر» در حال حاضر تحت کنترل شبه‌نظامیان است و طالبان همچنین حضور پررنگی در ولسوالی «پشتون کوت» دارند.
«طاهر رحمانی»، رئیس شورای ولایتی فاریاب، گفته‌های نیز رضایی را بازگو نمود. رحمانی گفت: مبارزه شدیدی در ولسوالی پشتون کوت در حال انجام است و همچنین شبه‌نظامیان به «میمنه»، مرکز استان، نزدیک‌تر شده‌اند.
«جاوید بدر»، سخنگوی والی فاریاب گفت که درگیری نزدیک میمنه صورت گرفته است و این شهر بدون تقویت، سقوط خواهد کرد. بدر گفت که شبه‌نظامیان، شاهراه شرقی از میمنه به «شبرغان» مرکز ولایت جوزجان را مسدود نموده‌اند. مقامات محلی به آزاتلیک گفتند بیشتر شبه‌نظامیان در فاریاب از آسیای مرکزی و از میان ترکمن‌ها، ازبک‌ها، تاجیک‌ها هستند. این مقامات همچنین گفتند که شبه‌نظامیان، برخی مناطق مجاور به مرز ترکمنستان را تحت کنترل خود گرفته‌اند.
مشکلات امنیتی در شمال غرب افغانستان با وجود سفر چند باره «عبدالرشید دوستم»، ژنرال سابق معاون رئیس جمهور افغانستان به منطقه، همچنان ادامه دارد. دوستم از تابستان سال 2015  حداقل چهار حمله را علیه شبه‌نظامیان در شمال غرب افغانستان رهبری نموده است. نیروهای وی، شبه‌نظامیان را در بسیاری از مناطق تعقیب نمودند اما زمانی که دوستم  از این منطقه خارج شد، حرکات شبه‌نظامیان دوباره از سر گرفته شد.
 


کد مطلب: 111

آدرس مطلب :
https://www.iess.ir/fa/translate/111/

موسسه مطالعات راهبردي شرق
  https://www.iess.ir