کد QR مطلبدریافت صفحه با کد QR

چرا قزاقستان را موفق ترین کشور آسیای مرکزی می‌دانند؟

26 دی 1395 ساعت 11:07

قزاقستان، کشوری با یک ملت جوان و پر انرژی، بیست‌ و پنجمین سالگرد استقلال خود را در روز 16 دسامبر جشن گرفت. این کشور اوراسیایی که 90 درصد از خاک آن در آسیا و 10 درصد از آن در اروپا است، کشوری نفت خیز با قلمرو گسترده (2.7 میلیون کیلومتر مربع) می‌باشد که در بازه زمانی کوتاه، موفقیت‌های بزرگی کسب کرده است.


روایت موفقیت‌های قزاقستان
در سال 1997، Hashim Djojohadikusumo سرمایه‌دار نامدار اندونزیایی، برادر «سوبیانتو»، رهبر حزب «گریندرا» در اندونزی، با همکاری سرمایه‌گذاران کانادایی، یک میدان نفتی در قزاقستان به ارزش 88 میلیون دلار خریداری نمود. بر اساس گزارشات، هاشم بزرگترین معامله خود را در سال 2007، زمانی که میدان نفتی قزاقستان را به گروه CITIC  چین به مبلغ 1.9 میلیارد دلار فروخت، انجام داد. بسیاری از سرمایه‌گذاران مانند هاشم، سرمایه‌گذاری‌های کلانی در قزاقستان انجام داده‌اند.
این در حالی است که Askhat Orazbay سفیر قزاقستان در اندونزی، اخیرا در جشن بیست و پنجمین سالگرد استقلال قزاقستان گفته است: کشور ما در کمتر از 25 سال بیش از 300 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی جذب کرده است. این سرمایه‌گذاری‌های عظیم توسط کشورهای چین، فرانسه، هلند، سوئیس، انگلستان و ایالات متحده آمریکا و بسیاری دیگر صورت گرفته است.
همچنین، قزاقستان صادر کننده نفت و گاز، اورانیوم، کروم، سرب، روی، منگنز، مس، طلا، گندم، منسوجات و دام است و یکی از تامین کنندگان اصلی نفت و گاز به اروپا می‌باشد. تولید کنونی آن حدود 1.5 میلیون بشکه در روز است. این کشور ششمین منبع بزرگ مواد معدنی در جهان است، از 110 عناصر شیمیایی ذکر شده در جدول تناوبی مندلیف، 99 مورد آن در این کشور آسیای مرکزی موجود می‌باشد.
این کشور با جمعیت تنها 18 میلیون نفر، دستاوردهای قابل توجهی در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصاد، سیاست و صلح جهانی در طول 25 سال گذشته کسب کرده و به یک ملت پویای آسیایی تبدیل شده است. در آغاز، بسیاری در مورد ایستادگی قزاقستان و حفظ استقلال آن تردید داشتند.
«ارلان ادریسوف»، وزیر امور خارجه قزاقستان، به تازگی در وب سایت هافینگتون پست نوشت: در سال 1991، برخی ناظران با توجه به جمعیت چند قومی و تنوع مذاهب ما، و میراث چالش‌برانگیز سلاح‌ها و ساختار هسته‌ای به جا مانده از نظام شوروی سابق، در مورد توانایی ما برای مستقل ماندن، تردید داشتند. اما، ما این چالش را به فرصت تبدیل کردیم و در طول یک ربع قرن، قزاقستان را از کشوری بدون رد پا در نقشه سیاسی به یک ملت باثبات و یک عضو مورد احترام جامعه بین‌المللی، تبدیل کردیم.
در جبهه اقتصادی، حرکت قزاقستان شگفت‌آور بوده است. در سال 1992، تولید ناخالص داخلی این کشور تنها 25 میلیارد دلار بود اما امروز به گفته کارشناسان، این رقم به 9/231 میلیارد دلار رسیده است. تولید ناخالص داخلی قزاقستان در سال 2015، 16/429 میلیارد دلار بود و در حال حاضر قزاقستان کشوری با درآمد سرانه 10500 دلار می‌باشد.
بسیاری از کشورهای در حال توسعه مانند اندونزی می‌توانند درس‌های زیادی از موفقیت‌های قزاقستان بگیرند. به عنوان مثال، قزاقستان با موفقیت، میزان فقر را از 47 درصد در سال 2001 به 3 درصد در سال 2013 کاهش داد.
قزاقستان، هوشمندانه از میلیاردها دلار سودهای بادآورده صنعت نفت و گاز خود از طریق ایجاد یک صندوق ذخیره ارزی به نام «سامروک-کازینا»، به نفع مردم این کشور استفاده کرده است. در حال حاضر این صندوق، دارای 100 میلیارد دلار  اعتبار می‌باشد و با وجود تاثیر قیمت‌های پایین نفت، کمک زیادی به قزاقستان کرده است. طبق آمار، این کشور در طول سال‌های 2000 تا 2013، به طور متوسط، نرخ رشد اقتصادی 8 درصد داشته است. تنها در طول دو سال گذشته، با توجه به کاهش قیمت نفت، با مشکلاتی مواجه شده است.
به گفته برخی کارشناسان، قزاقستان تحت رهبری «نورسلطان نظربایف» رئیس جمهور این کشور در آینده‌ای نزدیک به یک کشور توسعه یافته تبدیل خواهد شد. این کشور، هدف بلندپروازانه تبدیل شدن به یکی از 30 اقتصاد برتر جهان در سال 2050، را دنبال می‌کند.
همچنین یکی دیگر از دستاوردهای این کشور آسیای مرکزی، کسب موقعیت بالاتر در شاخص سهولت انجام کسب و کار بانک جهانی بوده است. Orazbay گفت: امسال قزاقستان از رتبه 41 در سال 2015 به رتبه 35 در شاخص سهولت انجام کسب و کار بانک جهانی ارتقا یافته است.
این کشور در نقطه عطف مهم دیگری در تاریخ خود، از دهم ژوئن تا هفدهم سپتامبر 2017 میزبانی «نمایشگاه جهانی 2017» در آستانه را خواهد داشت.
موضوع این نمایشگاه چالش‌ها و مشکلات مربوط به انرژی جهانی است. Orazbay گفت که این نمایشگاه بسیار مهم است و راه‌حل‌های مقابله با تغییرات آب و هوا را مطرح خواهد ساخت، موضوعی که در دستور کار بسیاری از کشورها، از جمله اندونزی و قزاقستان است.
در حدود 105 کشور و 17 سازمان بین‌المللی در این نمایشگاه، که بیش از 1 میلیون بازدید کننده دارد، شرکت خواهند کرد. این اولین باری است که یک عضو سابق کوچک اتحاد جماهیر شوروی چنین نمایشگاه بزرگی را سازماندهی می‌کند.
قزاقستان از اول ژانویه 2017، رسما عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد (UNSC) خواهد شد. و با پیروزی بر تایلند، دومین اقتصاد بزرگ آسیای جنوب شرقی و اشغال کرسی شورای امنیت سازمان ملل برای منطقه آسیا و اقیانوس آرام،  این موقعیت را به مدت دو سال حفظ خواهد کرد.
ادریسوف گفت: شاید بهترین نشانه پیشرفت ما انتخاب اخیر کشور ما به عنوان یک عضو غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل از سال 2017 تا 2018 باشد. وی همچنین عنوان کرد: قزاقستان، اولین کشور آسیای مرکزی که در جایگاه شورای امنیت سازمان ملل قرار می‌گیرد، از تجربه خود برای ترویج مبارزه با تروریسم و ​​افراط‌گرایی، ثبات منطقه‌ای و همچنین تقویت منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و برقراری امنیت استفاده خواهد کرد.
این کشور که یک پیشروی جهانی در جنبش ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای است در طراحی اعلامیه دستیابی به جهانی عاری از سلاح‌های اتمی که توسط 35 کشور حمایت شد، نقش مهمی ایفا کرده است. این اعلامیه در تاریخ 7 دسامبر 2015 به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل رسید.
یکی دیگر از طرح‌های مهم رئیس‌جمهور نظربایف، ترویج بردباری مذهبی می‌باشد. برای این منظور، وی فرآیندی به نام «کنفرانس تعامل و اعتمادسازی آسیا» راه‌اندازی کرده است. همچنین آستانه، میزبان کنگره رهبران اديان جهانی و سنتی  بوده است.
همچنین بنا بر گزارشات، قزاقستان در زمینه ورزش، علوم، آموزش، فناوری، هنر و بسیاری از جنبه‌های دیگر دستاوردهای زیادی در سال‌های اخیر داشته است.
http://www.eurasiareview.com/18122016-dynamic-kazakhstan-turns-25-aims-for-greater-goals-oped/
 


کد مطلب: 56

آدرس مطلب :
https://www.iess.ir/fa/translate/56/

موسسه مطالعات راهبردي شرق
  https://www.iess.ir